Style: A6081-0022
Select COLOUR
Select SIZE
-65%
W RIBCAGE WIDE LEG
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
  • Our Ribcage jeans you know and love, now with a wide-leg cut
  • Made with a super high rise
  • Fitted seat and slim leg from thigh to knee for uncompromising comfort
  • We made this garment with post-industrial recycled cotton fiber
How it Fits
  • Slim Through The Hip And Thigh
  • Super high rise: 12"
  • Wide leg
  • Inseam: 32",Leg opening: 22",Measurements based on size 27 waist
Composition & Care
  • 95% Cotton, 5% Recycled Cotton